AKTUALITY

V sobotu dne 9. července 2022 se uskutečnila valná hromada SPPKČ. Zápis najdete ve složce Ke stažení.


Valná hromada SPPKČ se uskuteční dne 9. července 2022 od 15 hodin v prostorách Památníku Karla Čapka. Na programu bude zejména zpráva o činnosti spolku za uplynulé období, zpráva o hospodaření spolku, volba nového výboru a předsedy. Předpokládá se debata o dalším fungování spolku a spolupráci s PKČ. 


Památník Karla Čapka se konečně otevřel pro veřejnost! Vzhledem k pokračující rekonstrukci slouží ke vstupu do muzea zahradní veranda. Přístupná je stálá expozice včetně zmodernizované části i dočasná výstava Cesta do hlubin robotovy duše. Vstup je možný za mimořádných hygienických podmínek každý den kromě pondělí vždy od 9 do 17 hodin. V květnu je na Strži opravdu krásně.


UŽ MÁTE NOVOU KNIHU ČLENKY NAŠEHO SPOLKU?

PETŘEK TODOROVÁ, Tereza. Karel Čapek a kaktusy. Příbram: vlastním nákladem vydala Tereza Petřek Todorová, 2020. 98 stran

Knihu můžete objednávat na e-mailu todorova.tereza@seznam.cz, cena 250 Kč.

Kniha se skládá ze dvou části. V první části představuje autorka historii kaktusaření na našem území a poskytuje pohled na jeden z Čapkových koníčků. Jak vážně tento svůj koníček Čapek bral? Jaké navázal kontakty mezi kaktusáři? Pěstoval kaktusy nebo je jen kupoval? Chodil na výstavy? A byl vůbec členem některého spolku? Na tyto a mnohé další otázky přináší kniha odpovědi. V knize se objevují i další známá jména jako A.V. Frič, J. Perla nebo O. Smrž a je doplněna o fotografie, které laskavě zapůjčily kaktusářské spolky i soukromé archivy, archiv NTM a Literárního archivu PNP. Druhá část knihy poskytuje pokud možno co nejúplnější pohled do Čapkova díla, které se dotýká kaktusů, kaktusaření nebo kaktusářů - povídky, články, korespondence - to vše na jednom místě. Čtenář si tak bude moci propojit to, co zazní v první části knihy v kontextu doby s kompletním pohledem do Čapkova díla. Možná vás překvapí, kolik toho Čapek o kaktusech napsal, a věděli jste, že kaktusy také fotografoval a kreslil? Vše, co jste kdy chtěli vědět o vztahu Karla Čapka ke kaktusům se nyní můžete dozvědět na jednom místě - v nové knize Karel Čapek a kaktusy.


Přejeme vám klidné a pohodové Vánoce a hodně zdraví v roce 2021.


Dne 5. října 2020 jsme dostali tuto zprávu z Památníku Karla Čapka:

"Z jednání Ministerstva zdravotnictví ČR s hygieniky vyplynulo, že plánovaná konference KONÍČKY KARLA ČAPKA spadá do kategorie hromadných akcí, a z tohoto důvodu ji bohužel nemůžeme v plánovaném termínu 10. října 2020 realizovat. Věříme, že se po uklidnění situace podaří konferenci uskutečnit v roce 2021. Prosíme, sledujte naše webové stránky a Facebook".


Dne 14. září 2020 podepsali předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Květa Hartmanová a ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek Smlouvu o vzájemné spolupráci. V důsledku stávajících hygienických omezení jsou bohužel naše možnosti omezené, věříme však, že v roce 2021 budeme moci naši spolupráci plně rozvinout.


Upozorňujeme zájemce o Památník Karla Čapka na Strži, že na jeho webu najdete aktualizovaný program akcí na rok 2020.

Konference KONÍČKY KARLA ČAPKA, na jejíž přípravě náš spolek s Památníkem KČ spolupracoval, se uskuteční v sobotu 10. října 2020 od 10.00 hod. v Památníku Karla Čapka.

Na konferenci je nutná rezervace míst na tel. 318 522 265.
Vstupné je dobrovolné.

Program a anotace příspěvků najdete na webu Památníku.


Náhradou za zrušenou valnou hromadu jsme 16. března 2020 rozeslali členům spolku druhé číslo Bulletinu SPPKČ, ve kterém nejen řešíme spolkové záležitosti, ale přidali jsme rozhovor s ředitelem Památníku Zdeňkem Vackem, článek o občanské iniciativě Čapkova Strž, referujeme o přednáškové aktivitě našich členek atd. Pro ty, kteří by chtěli do našeho Bulletinu napsat zajímavý článek, jsme na našem webu zveřejnili Pravidla pro autory článků.


Od 12. března 2020 je celý areál Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše až do odvolání UZAVŘEN. Konference Koníčky Karla Čapka a valná hromada spolku, jejíž konání jsme připravovali na ten samý den před konferencí, se pravděpodobně neuskuteční. Valnou hromadu se zatím pokusíme nahradit dalším číslem Bulletinu SPPKČ a náhradní termín včas oznámíme, o konání konference rozhodne vedení Památníku.


V sobotu 4. dubna 2020 od 10.00 hod. se v Památníku Karla Čapka uskuteční konference KONÍČKY KARLA ČAPKA. Na přípravě konference spolupracovali Památník a SPPKČ. V průběhu konference si můžete prohlédnout výstavu fotografií "TGM objektivem KČ" a výstavu kaktusů a sukulentů.

Na konferenci je nutná rezervace míst na tel. 318 522 265.
Vstupné dobrovolné.

Program a anotace příspěvků najdete na webu Památníku.


Členky Spolku přátel Památníku Karla Čapka pokračují v přednáškové činnosti v knihovnách. Jedna z přednášek Mgr. Terezy Todorové se uskutečnila ve čtvrtek 23. ledna 2020 ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích.


Dne 10. října 2019 se na webu krajského úřadu Středočeského kraje objevila zpráva, že novým ředitelem Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše bude Ing. ZDENĚK VACEK, Ph.D. Doporučila ho výběrová komise, v níž byli i zástupci odborných spolků a institucí, a nyní o jeho jmenování rozhodla i Rada Středočeského kraje.

Panu Zdeňku Vackovi blahopřejeme a těšíme se na vzájemnou spolupráci.

Více informací o průběhu výběrového řízení si můžete přečíst na webu Středočeského kraje.


V pátek 6. září 2019 jsme pro vás na webu připravili novou složku, která se jmenuje Uskutečněné akce. Najdete zde články a fotografie z různých projektů, které jsme realizovali pod hlavičkou našeho spolku. Můžete si např. přečíst čtyři rozhovory s návštěvníky Strže, se kterými si povídala Tereza Todorová s fotografkou Irenou.


V pátek dne 15. srpna 2019 krajský úřad Středočeského kraje vypsal nové výběrové řízení na ředitele / ředitelku Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Podklady si můžete stáhnout z webu SČ kraje - https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/volna-pracovni-mista ​nebo z našeho webu, ze složky Ke stažení. Pokud Vás nebo někoho z Vašeho okolí nabídka zaujala, neváhejte a přihlaste se. Nezapomeňte, že přihlášku spolu s rozvojovou koncepcí a dalšími náležitostmi je třeba odevzdat do 11. září 2019. Doufáme, že tentokrát vše proběhne bez jakýchkoli pochybení a Strž najde skutečného manažera a odborníka.


V úterý 23. července 2019 vydal výbor Spolku pro své členy první číslo informačního občasníku Bulletin SPPKČ.


V neděli 14. července 2019 proběhla první dobrovolnická akce na Strži pod hlavičkou našeho spolku - úklid naučné stezky, průzkum a vytipování dalších nutných oprav. Všem čtyřem účastníkům děkujeme, zájemci si mohou prohlédnout fotky na našem Facebooku.


Od 8. července 2019 si na webu Transparency International můžete přečíst vyjádření TI ke střetu zájmů v kauze obsazení ředitele Památníku Karla Čapka a otevřený dopis, který TI zaslala radě Středočeského kraje.


Dle doporučení krajského úřadu Středočeského kraje  a v souladu s ustanovením § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, jsme 4. července 2019 zaslali do Památníku Karla Čapka oficiální žádost o zpřístupnění nájemní smlouvy na Památník Karla Čapka. Na odpověď čekáme. Dne 10. července 2019 jsme dostali informaci, že lhůta k vyřízení naší žádosti ohledně poskytnutí informace v podobě kopie nájemní smlouvy bude v souladu s ustanovením par. 14 odst. 7 písm. b) ze závažných důvodů prodloužena o 10 dnů.


Od neděle 23. června 2019 nás můžete sledovat i na Facebooku, stačí kliknout na odkaz a v nabídce zaškrtnout nabídku Sleduji.


V pátek 21. června 2019 obdržel výbor Spolku dopis z krajského úřadu Středočeského kraje, ve kterém nám oznamují, že nám na základě zákona č. 110/2019 Sb. (o zpracování osobních údajů) neposkytnou námi požadované dokumenty z výběrového řízení na ředitelku Památníku Karla Čapka. V souvislosti s požadavkem na zpřístupnění nájemní smlouvy nám bylo doporučeno obrátit se na Památník Karla Čapka.


Jelikož Spolek přátel Památníku Karla Čapka ztratil přístup k aktualizaci svých stránek na webu Památníku Karla Čapka, spustili jsme od 20. června 2019 vlastní web. Pokud se budete chtít stát naším členem, můžete si stáhnout přihlášku.


V sobotu 15.6.2019 proběhlo v Památníku Karla Čapka ocenění studentky SUŠ Trenčín Kristíny Lackové, jejíž logo Spolku bylo v soutěži ostatních studentů vybráno jako nejlepší. Za Spolek vystoupila s informací o historii vzniku loga a s poděkováním K. Lackové T. Todorová.


Dne 6. června 2019 odpověděla předsedkyně Spolku na pozvání dočasně jmenované ředitelky Památníku Alice Seidlové na pořad dne 15. června 2019 následujícím e-mailem:

Vážená paní magistro, děkuji za Vaše pozvání na pořad Památníku Karla Čapka, který se uskuteční dne 15. června 2019. Součástí programu je i ocenění studentky Kristíny Lackové, autorky loga Spolku přátel PKČ, kterou Spolek na tuto akci pozval. Už jsme jí sice vyjádřili své poděkování v době, kdy jsme logo převzali, ale je dobře, že bude představena i návštěvníkům Památníku, toto veřejné uznání bude pro tak mladou studentku jistě velká pocta. Proto je dobře, že chcete program pořadu zachovat v původní verzi.

Zároveň je nezbytné připomenout, že Spolek přátel PKČ je nezávislé demokratické sdružení a tuto nezávislost si chceme udržet i nadále. Sami rozhodujeme o své činnosti a o tom, jaké aktivity Památníku podpoříme. Zároveň se domnívám, že v současné vypjaté situaci, která se vytvořila kolem netransparentního jmenování ředitelky Památníku, by bylo nevhodné, aby se předsedkyně Spolku PKČ do akcí Památníku zapojovala. Samozřejmě předpokládáme, že po novém (transparentním způsobem vedeném výběrovém řízení) budeme volbu ředitele / ředitelky respektovat a využívat veškerých možností našeho Spolku ke vzájemné spolupráci.

Zároveň nechceme Památníku narušit program pořadu 15. června, a proto jsme se rozhodli, že mne při ocenění K. Lackové zastoupí Mgr. Tereza Todorová, která na přípravě loga se SUŠ Trenčín spolupracovala.

PhDr. Květa Hartmanová, Předsedkyně Spolku přátel PKČ

Odpověď Alice Seidlové:

Vážená paní doktorko,
pro Vaši informaci, žádné netransparentní výběrové řízení neproběhlo. Přihlásila jsem se řádně
do výběrového řízení, jehož podmínky jsem na pozici ředitelky/manažerky splnila a také jsem souhlasila se zveřejněním veškerých informací týkajících se onoho výběrového řízení. Středočeský kraj nehledal žádnou badatelku, historičku a ani "čapkoložku". Nepožadoval ani minimální praxi v oboru literatury či podobného zaměření. Tudíž hledal manažera a člověka schopného postarat se nejen o objekt Památníku Karla Čapka (dále jen "Památník"), ale také o ekonomické a samozřejmě právnické záležitosti. To, že si Kraj nedokázal uhájit výběrové řízení, které takto sám postavil před médii a veřejností, je problém. Bohužel ne můj. Nu a já dále nechtěla být vláčena ubohými a zbytečně vyhrocenými útoky ze strany médií. Proto ta rezignace. Kdo to rozvířil vůbec neuškodil mně, nýbrž především Památníku. Přesto pracuji dál a snažím se, aby nebyl narušen chod Památníku.

Vzájemná spolupráce Památníku a Spolku přátel Památníku Karla Čapka (dále jen "Spolek") má probíhat, ať je na místě ředitele Památníku kdokoliv. Jinak Památníku takový Spolek nepomáhá, nijak ho nepropaguje a tím tedy nenaplňuje cíle, které si klade. Měla jsem zájem se o činnost Spolku zajímat, jelikož není pravda, že Spolek funguje nezávisle na Památníku.

Čekala jsem, že si Spolek minimálně zachová objektivní postoj a spíše než bude psát dopis Odboru kultury KÚSK a paní hejtmance (vlastně už ex post), se zeptá svého člena (kterým jsem), jak se situace vyvíjela apod. Asi bych ale chtěla příliš mnoho.

Nevadí, psát Vám již nebudu a s Vaší pomocí do budoucna nepočítám.

Pěkný den
Mgr. Alice Seidlová


Dne 4. června 2019 zaslala předsedkyně Spolku otevřený dopis krajskému úřadu Středočeského kraje, ve kterém vyjádřila vyjádřit znepokojení s průběhem výběrového řízení na pozici ředitelky Památníku a s nastalou situací. Zároveň si vyžádala zpřístupnění závěrečného protokolu hodnotící komise a usnesení Rady SČ kraje o jmenování nové ředitelky Památníku Karla Čapka. Dále žádala o zpřístupnění nájemní smlouvy Na Památník Karla Čapka včetně dodatků. Požadovala také, aby Krajský úřad SČ kraje zajistil co nejtransparentnější průběh nového výběrového řízení, aby členy komise byli i renomovaní odborníci z řad literárních historiků a muzeologů a aby byl do čela Památníku Karla Čapka vybrán skutečný odborník se vztahem životu a dílu Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky a citem pro unikátnost tohoto místa.


Předsedkyně Spolku navázala spolupráci s občanským sdružením Čapkova Strž.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky