Kodex dobrovolníka

• Dobrovolníkem je každý, kdo ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonává činnost ve prospěch jiných lidí.
  • Dobrovolníkem se může stát v podstatě kdokoliv, protože každý z nás umí něco, co může nabídnout druhým.
  • Důvodů, proč se lidé stávají dobrovolníky, je velké množství. Dobrovolná činnost jim může přinést pocit užitečnosti, nové zkušenosti, kontakty, nové dovednosti a mnoho dalšího.
  • V každém případě je důležité, aby činnost dobrovolníka probíhala pod záštitou organizace, která poskytne dobrovolníkovi potřebné zázemí.

PRÁVA A POVINNOSTI DOBROVOLNÍKA:

1. Právo dostat úplné informace o poslání a činnosti organizace, ve které chce dobrovolník pomoci.
  2. Právo dostat úplné informace o činnosti, kterou by měl dobrovolník vykonávat, včetně její obsahové a časové náplně.
  3. Právo na činnost, která bude naplňovat očekávání dobrovolníka.
  4. Kontakt a spolupráce s koordinátorem dobrovolníků nebo jinou osobou, která je pověřena kontaktem s dobrovolníky v dané organizaci.
  5. Kontakt a spolupráce s osobou, která dobrovolníkovi činnost zadává a zpět ji od něj přijímá.
  6. Právo na zaškolení, výcvik či trénink.
  7. Právo na supervizi (setkání, kdy dobrovolník může sdělit své pocity, zkušenosti, problémy i úspěchy) - individuálně či ve skupině společně s jinými dobrovolníky působícími v organizaci.
  8. Právo říci "ne", pokud činnost nebude vyhovovat zájmům a schopnostem dobrovolníka.
  9. Právo vědět, zda vykonaná činnost byla efektivní - možnost účastnit se hodnotícího procesu.
  10. Právo být za dobře vykonanou činnost morálně ohodnocen.
  11. Právo na potvrzení / osvědčení v průběhu (nejméně při 50 hodinách činnosti) či po ukončení dobrovolnické činnosti.
  12. V případě neuspokojivé spolupráce právo opětně kontaktovat Dobrovolnické centrum, o.s. se žádostí o nabídku dalších dobrovolných aktivit.
  13. Dobrovolník se zavazuje, že bude sjednanou činnost vykonávat osobně, podle svých schopností a znalostí.
  14. Dobrovolník je povinen řídit se pokyny pověřeného zástupce organizace.
  15. Dobrovolník se zavazuje, že se bude při své činnosti řídit principy organizace a bezpečnostními předpisy organizace. Odchýlí-li se od těchto předpisů, zodpovídá za případnou způsobenou škodu.
  16. Dobrovolník zachovává úplnou mlčenlivost o informacích získaných o klientech (osobní údaje, zdravotní stav, majetkové poměry apod.) nebo při své činnosti v organizaci (informace získané ze supervizních a evaluačních setkání, především skutečnosti týkající se druhých dobrovolníků, informace týkající se svěřených dokumentů a právních dokumentů, informace o spolupracujících organizacích).
  17. Dále se zavazuje neposkytovat sdělovacím prostředkům žádné informace o "programu či službě" bez dohody s DC, s výjimkou obecných informací a jeho cílech.
  18. Dobrovolník se účastní všech školení a výcviků potřebných pro výkon své činnosti v organizaci.
  19. Je spolehlivý; plní úkoly, ke kterým se zavázal a nezneužívá projevené důvěry.
  20. Požádá o pomoc, kterou při své činnosti potřebuje.
  21. Zná a bere na vědomí své limity (časové, zdravotní atd.).
  22. Je "týmovým hráčem".
  23. Ztotožňuje se s posláním organizace, pro kterou činnost vykonává a dle toho ji navenek prezentuje.